Jak chutná Barbaresco?
Odrůda Nebbiolo dává vína velmi světle rubínového odstínu, ve skleničce připomínají odstínem třeba Pinot noir. Typická je pro tato vína také vyšší kyselina a více či méně vystupující třísloviny. Záleží na stylu vinaře a také charakteru konkrétního ročníku. Každopádně vzhledem k odlišným klimatickým podmínkám a půdnímu složení se vína Barolo a Barbaresco liší ve svém projevu.
Barbaresco je většinou jemnější v chuti a působí v mladém věku otevřeněji, s bohatým ovocným projevem. Vína spíše ukazují eleganci než svaly. Ve vůni a chuti můžete ucítit tóny dřeva, malin, červeného rybízu, fialek nebo lékořice. Barbaresco je víno, které lze archivovat i po dobu deseti až patnácti let a u starších vín pak vystupují tóny připomínající sušené plody, lesní podrost, kůži nebo tabák.
Pokud jde o párování vín Barbaresco, vzhledem k delikátnímu projevu vína je vhodné zvolit ne příliš kořeněné pokrmy, v Piemontu se vína například typicky párují s těstovinami (tajarin) s hovězím nebo králičím ragú. Víno se hodí k pokrmům s hovězím masem, zvěřinou a dušenými masy jako jehněčí, telecí, králičí, divočák a jelen. Skvěle doprovodí také vyzrálejší sýry jako Parmigiano Reggiano, Pecorino vecchio, starou Goudu nebo plísňové sýry.
Barbaresco si nejlépe vychutnáte velkých kulatých sklenicích na víno (vhodných i pro odrůdu Pinot noir) a vhodná teplota podávání je mezi 18°C a 20°C.