Prosecco je nejoblíbenější šumivé víno na světě. Pochází z jedné z nejmalebnějších oblastí Itálie, kterou najdete v severoitalském Benátsku. Prosecco kombinuje příjemnou svěžest, tóny peckového ovoce a bílých květin. V kombinaci s nižším obsahem alkoholu, obvykle mezi deseti a dvanácti procenty, se hodí k téměř jakékoliv příležitosti. Kromě klasického bílého Prosecca doporučujeme ochutnat i Prosecco růžové barvy.
Základem každého Prosecca je odrůda Glera. Její hrozny jsou poměrně kyselé a vyšší kyselinou pak disponují i samotná vína. Až do 15% podílu pak v Proseccu mohou být použity i další odrůdy jako Bianchetta, Perera, Chardonnay nebo Verdiso. Klasické Prosecco není úplně suché Více než dvě třetiny vín Prosecco se vyrobí v kategorii Extra Dry, což je víno se zbytkovým cukrem 12 až 17 g/l. Nejde tak o suché, ale spíše polosuché víno.
V roce 2020 italské ministerstvo zemědělství dalo zelenou výrobě růžového Prosecca. Pokud chce vinař označit své víno jako růžové Prosecco DOC, musí splnit několik konkrétních podmínek. Jedinými povolenými odrůdami pro Prosecco Rosé jsou Glera a Pinot Noir, přičemž druhá jmenovaná odrůda se na víně podílí z 10-15 %. Víno musí být vyrobeno typickou metodou Martinotti / Charmat a musí podstoupit sekundární fermentaci v tlakové nádobě po dobu minimálně 60 dní. Víno může být uvedeno na trh 1. ledna po sklizni.
Stejně jako u jiných vín i v případě Prosecca platí, že pokud hledáte kvalitu, je potřeba vybírat. Nejvýše na pomyslném žebříčku přitom stojí vína z malé oblasti mezi městečky Valdobbiadene a Conegliano. Zdejší Prosecca nesou označení Conegliano Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG.Najdete tu téměř výhradně příkré terasovité vinice, které prakticky vylučují použití jakékoliv techniky. Půdu tvoří unikátní směs tvořená jílovitým vápencem, žluto-modrým slínem a pískovcem. Výroba vín mezi městečky Conegliano a Valdobiadene má dlouhou historii, v roce 1969 pak vína získala apelační status DOC vín a v roce 2009 byla dokonce povýšena na DOCG vína (Denomination of Controlled and Guaranteed Origin). Tedy vína nejvyšší kvality, u kterých je nejen garantován původ, ale u nichž probíhá každým rokem hodnocení degustační komise, která kontroluje jejich kvalitativní parametry.
Perlivá a šumivá vína se obecně nevyrábějí na dlouhé skladování. To platí i pro oblíbené Prosecco. Nejlépe si ho vychutnáte jako mladé a svěží. Při dobrých skladovacích podmínkách lze lahve obvykle skladovat jeden až dva roky. Velmi kvalitní Prosecco z oblasti Conegliano Valdobbiadene lze skladovat až tři roky.
Nejrychleji je potřeba vypít jemně perlivé víno kategorie Frizzante. Ideálně do několika hodin od otevření. Výhodou těchto vín je, že mají menší tlak v láhvi a bývají někdy uzavřena šroubovacím uzávěrem. Klasické Prosecco Spumante vydrží po otevření o něco déle, se speciálním uzávěrem ho pak můžete v lednici skladovat i do druhého dne.
Vybíráme to nejlepší z Itálie a všechna vína pečlivě ochutnáváme. V současnosti zastupujeme více než 50 vinařství.
Zaregistrujte se u nás a jako bonus dostanete 100 Kč poukaz na první nákup.
Při objednávce alespoň za 2500 Kč máte dopravu po celé České republice zdarma.
Odměníme Vás za věrnost. Za opakované nákupy můžete získat trvalou slevu až 12 %.