12. 12. 2024
Rybí nebo hrachová polévka, smažený kapr s bramborovým salátem nebo houbový kuba. Štědrý den je nejen vrcholem vánočních oslav, ale také jedinečnou příležitostí propojit tradiční pokrmy se zajímavým vinným párováním.
Dobře zvolené víno totiž dokáže povznést chuť pokrmů a umocnit slavnostní atmosféru celého dne. Ke klasickým pokrmům české kuchyně se samozřejmě hodí i kvalitní italská vína. V tomto článku nabízíme některé tipy na vína, která se skvěle hodí k oblíbeným vánočním pokrmům.
Už se také těšíte? My hrozně moc! Vánoce jsou svátky pohody a klidu, čas rodinných setkání a příjemných chvil v doprovodu kamarádů a přátel. Vánoční svátky skvěle vyšperkuje také kvalitní víno, se kterým podtrhnete slavnostní atmosféru a při správné volbě také zvýrazníte chuť připravených svátečních pokrmů. Inspirujte se naším výběrem, a kromě klasických šumivých vín letos doplňte štědrovečerní tabuli paletou zajímavých italských vín.
Šneci: Obnovte tradici
Začneme možná v současnosti trochu méně rozšířenou, ale tradiční pochutinou, kterou jsou vánoční šneci. Ti jsou součástí české kuchyně po několik staletí a velmi módní se jejich konzumace stala zejména v období první republiky. Splňovali totiž dvě zásadní podmínky: šlo o postní jídlo a zároveň i snobskou záležitost. A to i přesto, že původně se šnečí maso vyskytovalo hlavně na jídelníčku venkovské chudiny, kam jej řadí ještě i Magdaléna Dobromila Rettigová. Šnečí maso je velmi jemné, proto je důležité zvolit delikátní víno, které jeho chuť nepotlačí.
Skvěle bude fungovat tradiční metodou dělané šumivé víno Franciacorta Brut z vinařství Mirabella. Svěží a minerální víno kombinující odrůdy Chardonnay a Pinot bianco. Vhodným doprovodem ke šnekům bude i ne příliš aromatické a suché víno, jako je třeba Catarratto "Buonsenso" DOC ze sicilského vinařství Tasca d Almerita.
Houbový kuba
Kdo má rád houby, ten na Štědrý den pravděpodobně nevynechá kubu. Tento pokrm, kterému se také říká houbový kuba nebo staročeský kuba, se na Štědrý den často podává jako polední jídlo, protože podle tradic se nemá jíst do štědrovečerní večeře maso. Základem kuby jsou kroupy a houby, často dochucené majoránkou a česnekem. K houbovému kubovi bychom doporučili jemné a zároveň tělnatější bílé víno, jako například Soave Classico Superiore "Monte di Fice z vinařství I Stefanini nebo Pinot Bianco Alto Adige Val Venosta DOC zrající ve velkých akátových sudech. Pokud dáváte přednost červenému vínu, skvěle zafunguje lehké víno z odrůdy Schiava - Lago di Caldaro Classico Superiore "der Keil" DOC. Pochází ze starých keřů pěstovaných v biodynamickém režimu, hvězdou regionu Jižní Tyrolsko, vinařstvím Manincor.
Rybí polévka
Co se týká polévky na Štědrý večer, podle rodinných a místních zvyklostí se na talíři může objevit bramboračka, hrachová polévka nebo třeba zelňačka, největší klasikou je ovšem rybí polévka. Ta je připravována z vývaru z rybích hlav, kostí a odřezků z kapra, doplněná zeleninou, jikrami a mlíčím. Bývá dochucena petrželkou, majoránkou nebo špetkou muškátového oříšku. K rybí polévce vyberte bílé víno, fungovat bude například bílé Verdicchio dei Castelli di Jesi "Casal di Serra" DOC z oblasti Marche. Víno s jemnou ovocností a minerálními tóny. Vedle nešlápnete ani s vínem "Rjgialla" Friuli Colli Orientali DOC ze severoitalského Friuli. Vína odrůdy Ribolla Gialla jsou většinou lehčí a delikátní, typicky s minerálními tóny, vůní citrónu, bílého pepře nebo mandarinky.
Absolutní klasika: Smažený kapr s bramborovým salátem
V Česku není větší vánoční klasiky, než je dozlatova smažený kapr s bramborovým salátem. Chov kaprů má v Česku dlouhou tradici, a tato ryba tak dlouhodobě patří na štědrovečerní tabuli jako symbol tuzemských Vánoc. Recept na bramborový salát se pak v rodinách předává z generace na generaci jako svého druhu poklad. Každá rodina ho má vyladěný podle svých tradic a chuťových preferencí. Ke smažené rybě a bramborovému salátu podávejte víno svěží, energické a suché. Zkuste například víno Etna Bianco DOC z vinařství Cottanera, bílé z odrůdy Carricante a vulkanických vinic vysazených na vulkánu Etna. Nic rozhodně nezkazíte ani suchým rýňákem z Piemontu, vínem Langhe Riesling z vinařství Ca del Baio. Příjemně vystupující kyselina těchto vín bude dobře ladit s tučnějším smaženým kaprem a krémovostí salátu.
Sladká tečka
Mezi tradiční vánoční sladké pečivo patří Vánočka nebo štola. Klasicky dochucené rozinkami, ořechy nebo mandlemi, podávané ke konci večera nebo ráno na Boží hod. Vánoční svátky si pak nelze představit ani bez pestré palety vánočního cukroví. Sladké hřešení si zaslouží odpovídající vinný doprovod. Ačkoliv popularita sladkých dezertních vín je v posledních letech spíše na ústupu, minimálně o svátcích si dopřejte sladké také do vinné sklenice. Doporučujeme Moscato d’Asti, jemně perlivé dezertní víno z Piemontu s výraznými tóny medu, citrusů a květin, nebo oblíbené toskánské Vin Santo - Vinsanto di Montepulciano DOC z vinařství Fattoria del Cerro. Úžasnou sladkou tečkou za povedeným svátečním večerem bude i dezertní Albana di Romagna Passito "Arrocco" DOCG.
Autor: Mikuláš Duda DipWSET